Välkommen till Solslingan 16 F och detta moderna och trivsamma boende! Här väntar en genomtänkt planlösning med sociala ytor på entréplanet och en privat familjedel med tre sovrum på övre plan. De stora fönsterpartierna släpper in rikligt med ljus och skapar en ljus och luftig atmosfär genom hela bostaden. Hemmet är i genomgående gott skick och har med stilfulla materialval fått en modern men samtidigt inbjudande känsla. Hela huset värms upp med golvvärme och i utvalda fönster finns spotlights i fönstersmygarna som ger stämningsfull belysning.
Utomhus väntar tre härliga uteplatser – som skapade för avkoppling och sociala stunder. Baksidan, som ligger mot allmänning, har kanske områdets bästa läge och här får du en mysig oas där du kan njuta av solen från morgon till kväll. Perfekt för lata sommardagar eller långa middagar i kvällssolen.
Här bor du i ett lugnt och barnvänligt område med närhet till skolor, förskolor och goda kommunikationer.
Välkommen hem!
ENTRÉPLAN
Hall
Ingång till radhuset sker via hall och direkt när du kommer in slås du av den moderna känslan och det fina ljusflödet som finns i bostaden, mycket tack vare alla stora fönsterpartier som i nästan hela huset går från golv till tak. En annan sak som du slås av är att takhöjden är över standard och bidrar till en känsla av rymd. Vid entrén ligger klinker med mörkt trämönster som sedan övergår till ekparkett som ligget enhetligt i resten av huset. I hallen finns även plats för avhängning av ytterkläder. Längre in finns förvaring i klädkammare med gott om förvaringsmöjligheter. Tak med infällda spotlights ger bra belysning.
Kök och vardagsrum
Kök och vardagsrum ligger med delvis öppen planlösning där köket är ett arbetskök som sedan övergår till en matplats som finns i vardagsrummet. I vardagsrummet finns även plats för soffgrupp.
Köket är i modernt utförande med vita, släta luckor, långa rostfria beslag, mörk stenbänk och vitvaror i rostfritt utförande. Den maskinella utrustningen består utav kyl, frys, diskmaskin, inbyggnadsugn, spishäll och spisfläkt. Här finns gott om arbetsytor och en trevlig detalj är fönstret ut mot framsidan.
Vardagsrummet har fint ljusinsläpp tack vare fönsterpartier som går från golv till tak. Här finns också utgång till altanen och trädgården som ligger på baksidan av huset, en egen liten oas att njuta på under sommarhalvåret.
Duschrum
Modernt och stilrent duschrum med stora, vita kakelplattor på väggarna och fint klinkergolv. Här finns vägghängd wc som underlättar städningen, tvättställ med kommod, spegel med belysning och dusch med vikbara duschväggar. Här finns också egen tvättavdelning med tvättmaskin och torktumlare samt spotlights i taket för bra belysning.
ÖVRE PLAN
Allrum
Direkt du kommer uppför trappan har du allrummet, ett perfekt rum för familjen att samlas innan läggning eller för barnen att ha som eget tv-/spelrum. För den som önskar ytterligare ett sovrum finns det möjlighet att göra detta här. Vita väggar. Från allrummet nås en balkong som ligger i västerläge.
Sovrum
Det största sovrummet har plats för dubbelsäng och gott om förvaring i totalt fem garderober. Stort fönsterparti mot baksidan av huset och fina utsikten bort över området men även över den egna lilla täppan. Ljusgrå fondvägg, i övrigt vita väggar.
Sovrum
Det andra sovrummet, som också har utsikt över området, har plats för enkelsäng samt skrivbord. Vita väggar.
Sovrum
Våningsplanets tredje och sista sovrum, vilket ligger mot framsidan, har plats för enkelsäng och skrivbord. Härligt ljusinsläpp genom fönster i söder och glasad balkongdörr i väster. Detta rum har alltså utgång till egen balkong.
Duschrum
Duschrummet på övre plan är likadant i utförande som duschrummet på entréplan vad gäller väggar och golv. Även här finns vägghängd wc, tvättställ med kommod, spegel med belysning och dusch. Handdukstork.